מוסכים מורשים

מוסך מורשה הינו מוסך בעל רישיון ממשרד התחבורה. רישיון זה מעיד על כך שמוסך זה (הנקרא מוסך מורשה), עובד על פי הפיקוח והחוקים שנקבעו על ידי משרד התחבורה. בעקבות כך, הטיפול לרכב במוסכים מורשים נדרש להיות מקצועי ובעל סטנדרטים גבוהים מאד. במידה וחלילה נוצרה בעיה הקשורה לדרך בה טיפלו ברכבכם במוסך, תוכלו לפנות לאיגוד המוסכים שהם הכתובת לבעיות ומענות הקשורות לטיפול בעייתי במוסכים מורשים.

כיצד ניתן לזהות מוסך מורשה?

ישנן כמה דרכים לזהות מוסך מורשה. קודם כל כשאתם מגיעים למוסך ואינכם בטוחים שהוא מוסך מורשה, ניתן תמיד לפנות למנהל המוסך לשאול אותו ואף לבקש שיציג בפניכם את התעודה המעידה על כך. דרך נוספת היא, אם קיימת האפשרות, לפני שאתם מגיעים למוסך מסויים הנמצא בקרבתכם ניתן לברר באינטרנט באתר של משרד התחבורה האם מוסך זה הינו מוסך מורשה. דבר נוסף שכדאי לדעת הוא שבדרך כלל אם מדובר במוסך מורשה, הוא ידאג שתדעו את זה כשאתם מגיעים בכך שיש שילוט בכניסת המוסך המעיד על כך. השילוט יכלול תעודת אחריות ופירוט של עלות לשעה ועוד.

מדוע כדאי ללכת למוסך מורשה?

קודם כל, האישור של משרד התחבורה הניתן למוסך מורשה נעשה לאחר בדיקה מקיפה של תוי תקן ובדיקות תקופתיות של מהנדס לציוד שהכל תקין במוסך והסיכוי שרכבכם ייפגע מטיפול לקוי הוא כמעט ולא קיים. בנוסף, קבלת רישיון מוסך מורשה מותנית בכך שבעל המוסך בקורס לניהול מוסך ובמבחני רישוי ממשלתיים ובכך יבטיחו לכם את הטיפול המקצועי ברמה גבוהה. לכל מוסך מורשה בעל רישיון ממשרד התחבורה צריך להופיע שילוט בכניסה המעיד על כך שהוא אכן מוסך מורשה וגם את תעריף העבודה שלו לשעה. אין דבר יותר מלחיץ מללכת למוסך ולא לדעת כמה נצטרך לשלם על הטיפול בגלל חוסר הידע שלנו לגבי העניין ולכן הפיקוח של משרד התחבורה על המוסכים עוזר בהגדרת המחיר ושלא יוכלו להגיד לנו מחירים מופרזים שאינם נכונים.

חשוב לזכור, כאשר אתם צריכים להכניס את רכבכם למוסך יש לבדוק כמה דברים: קודם כל ולפני הכל יש לבדוק שמדובר במוסך מורשה. בנוסף, מוסך מורשה נדרש לספק לכם מסמך הנקרא הזמנת תיקון כאשר נדרש לטפל ברכב או לתקן אותו במוסך. ההזמנה תכלול את פרטיו המלאים של רכבכם ואת כל השלבים שנדרש לבצע במהלך התיקון. כדי לחשב את עלות התיקון, נדרש שתהיה לכך הגדרה ונוסחה הקבועה מראש: בדקו שאכן מדובר בחישוב של כל העבודה בתוספת עלות של כל החלקים פלוס אחוז המע"מ המוגדר בחוק. אם יצא שעלות הטיפול שנדרש לרכב הינו גבוה בעשרים אחוז מהמחיר שעליו הסכימו מראש עם הלקוח, בעל המוסך חייב לקבל את הסכמת הלקוח לבצע את העבודה שעליה נדרש תוספת במחיר.

נכתב ע"י אייקה צל ציון – בעלים של מוסך רנו תל אביב – המכונן